Edebiyat kitabı, Türk Edebiyatı, Edebiyat Konuları, Dil ve Anlatım, Edebiyat Dersleri, 9.Sınıf, 10.Sınıf, 11.Sınıf, 12.Sınıf, Edebiyat Cevapları, Edebiyat Soruları

  Edebiyat| Edebiyat Kitabı| Dil ve Anlatım| Konu Anlatımları| Portreler|

 

Edebiyat Kitabı
Temel Edebiyat Bilgileri
Şiir Bilgisi
Nesir Bilgisi

Dil ve Anlatım
İletişim Dil Kültür
Anlatım Bozuklukları
 
 

 
  •   RSS   •   Map List
  •   Sitemap   •   User Panel
 

Konu Anlatımları

edebiyat-kitabi
 edebiyat-kitabi
(348  Kez İzlendi)

 
 
 
 

Bu site lise ve dengi okullar, üniversite hazırlık düzeyindeki YGS, LYS sınavına katılacak öğrenciler ve kamu sınavı olarak bilinen KPSS'ye hazırlananlara Türk Edebiyatı, Edebiyat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı ile Dil ve Anlatım derslerinde yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır.

Edebiyatın Psikoloji ile ilişkisi – Edebiyat Psikoloji Arasındaki İlişki -

Edebiyat Psikoloji İlişkisi Nedir - Edebiyat Psikoloji ile Olan İlişkisi Hakkında Bilgi Okuduğumuz bazı romanların kahramanlarının, yazarlarına şaşırtıcı biçimde benzediğine hatta onu kaleme alan yazarın hayatından bire bir kesitler taşıdığına tanık olmuşuzdur hepimiz. Her edebi eser, onu üreten kişinin yaşantısından iç dünyasından az ya da çok izler taşır. Bu nedenledir ki edebi eser derinlemesine bir inceleye tabi tutulduğunda onu yazan yazarın ruh dünyası hakkında bizlere aydınlatıcı fikirler verebilmektedir. Diğer bir değişle oluşturulan bir edebi eser, onu kaleme alan edibin psikolojik dünyası hakkında da bize fikirler verir. Ancak yazar, yazdığı eserlerde duygu ve dü¬şüncelerini, psikolojisini bizlere olduğu gibi yansıtmaz. Onu bir nebze de olsa dönüştürerek, değiştirerek, kişilerde hissettirerek aktarır. Fakat demin de dediğimiz gibi yazarın eserlerindeki ortaya koyduğu karakterlere bakarak onun psikolojik dünyası hakkında aydınlatıcı fikirler edinmek mümkündür. Bunları incelemek yazarın ruh dünyasını belirlemeyi sağlayabilir ki buda psikolojinin alanıdır.

Edebi eserlerin bazılarında insanların ruh dünyalarının derinleşmesine çözümlediği görülür. Nitekim bu, bir roman türü olarak bilinen psikolojik roman olarak adlandırılmıştır. Bu tip eserlerdeki çözümlemeler ise kuşkusuz ki çevremizdeki insanları daha iyi anlamamızda; olayları, durumları yorumlamamızda bize yardımcı olmaktadır. Mehmet Rauf'un "Eylül", Peyami Safa'nın "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" adlı romanları bu tip eserler için edebiyatımızdaki en güzel örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür eserler, psikoloji araştırmaları için de önemli bir kaynak teşkil etmekle beraber, edebî eserlerin, gerçeğin değiştirilip dönüştürülmesiyle oluşturulduğu gerçeği de hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Kaynak: www.edebiyatkitabi.net – tarafından – Açık Lise ve Liseler İçin Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım Konularının anlatıldığı muhtelif YGS ve LYS Edebiyat Kitapları ile yine muhtelif Türk Edebiyatı – Dil ve Anlatım kitaplarından alınan bilgilerden derlenerek oluşturulmuştur.

 
 
 
Okunma Sayısı: 1834 kez
   

----

Edebiyatın Psikoloji ile ilişkisi – Edebiyat Psikoloji Arasındaki İlişki...

----

Edebiyat Psikoloji İlişkisi Nedir - Edebiyat Psikoloji ile Olan İlişkisi Hakkında Bilgi Okudu...

----

edebiyatın psikoloji ile ilişkisi, edebiyatın psikoloji ilişkisi, nedir ile ilgili, edebiyat psikol...

   Konu Adı : Edebiyatın Psikoloji ile ilişkisi – Edebiyat Psikoloji Arasındaki İlişki
   İzlenme : 1834
   Ekleme Tarihi : 29.09.2013 13:59:38
   Etiketler :

edebiyatın psikoloji ile ilişkisi, edebiyatın psikoloji ilişkisi, nedir ile ilgili, edebiyat psikol...

  Kategori : 78
Edebiyat Kitabı'na En Son Eklenen Başlıklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edebiyat Kitabı'nda En Çok Okunan Başlıklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Edebiyatçı Resmi

Peyami Safa - Resmi - (1899 - 1961)
 Peyami Safa - Resmi - (1899 - 1961)
(454  Kez İzlendi)

Mehmet Akif Ersoy - Resmi - 1873 - 1936
 Mehmet Akif Ersoy - Resmi - 1873 - 1936
(851  Kez İzlendi)

Yahya Kemal Beyatlı - Resmi -1884 - 1958
 Yahya Kemal Beyatlı - Resmi -1884 - 1958
(391  Kez İzlendi)

Nazım Hikmet Ran - Resmi - 1902 – 1963
 Nazım Hikmet Ran - Resmi - 1902 – 1963
(929  Kez İzlendi)


  Türk Edebiyatı Konuları   Dil ve Anlatım Konuları   Konu Anlatımları - Videolu Dersler
 

 

Telif Hakkı Uyarısı Sitemizde bulunan yazıların başkaca siteler tarafından kullanılması kaynak gösterilmesi şartına tabidir. Sitemizde yer alan dokümanların link verilmeden ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasak olup kural dışı davranan siteler hakkında telif hakkı yasaları gereğince hukuki açıdan gerekli işlemler yapılmaktadır. Sitemizdeki içeriklerde telif hakkına sahip olduğunuzu düşündükleriniz varsa bizlere info@edebiyatkitabi.net adresinden ulaşabilirsiniz. www.edebiyatkitabi.net - Liseler İçin Edebiyat - Türk edebiyatı ile Dil ve Anlatım Konuları - Site Haritası

www.edebiyatkitabi.net - Açık Lise ve Liseler İçin Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım Konuları

Türk Edebiyatı - Dil ve Anlatım - Edebiyat Konuları - Dilbilgisi Konuları

• Copyright © 2012 - 2014 albatrosmmx •